Upadłość konsumencka -szansa na nowy START. Jak to wygląda w praktyce?

Upadłość konsumencka - szansa na nowy start - Kancelaria Prawna Szczecin

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej – niewielu wie o istnieniu takiej możliwości, a często może się okazać, że jest to szansa, aby wyjść na prostą, gdy życie powiedzie szlakami owocującymi w długi.

Upadłość konsumencka to postępowanie, którego celem jest redukcja lub umorzenie zobowiązań zadłużonej osoby fizycznej. Dzięki ustawie z dnia 30 sierpnia 2019 roku, która weszła w życie z dniem 24 marca 2020 roku. o zmianie ustawy – Prawo upadłościowe oraz niektórych innych ustaw (t.j.: Dz. U. 2019 r. poz. 1802), dzięki której upadłość konsumencką będzie mogła ogłosić niemal każda osoba fizyczna.

Chcielibyśmy przedstawić Wam historię Alicji i Romana, którzy w związku małżeńskim pozostają od roku 1991 i w tym czasie doczekali się trójki dzieci.

Pani Alicja zajmowała się zbieraniem runa leśnego, piekła ciasta i gotowała obiady dla sąsiadów. Pan Roman natomiast był pilarzem, jednak w wyniku ciężkiej pracy fizycznej, w 1995 roku zaczął mieć poważne problemy z kręgosłupem. Niestety w związku z problemami zdrowotnymi i koniecznością pobytu w szpitalu, rozwiązano z nim umowę o pracę pozbawiając rodzinę głównego źródła dochodu.

Lęk i bezradność – to wówczas towarzyszyło tej rodzinie.

Pani Alicja starała się znaleźć pracę, ale z uwagi na wysoki odsetek bezrobocia w zamieszkiwanym przez nich regionie, było to praktycznie niemożliwie. Dodatkowo na jej barkach spoczywała opieka nad dziećmi, które również chorowały.
Pan Roman otrzymał rentę chorobową, ale wysokość świadczenie nie była wystarczająca, aby pokryć podstawowe potrzeby rodziny. W miarę swoich możliwości zdrowotnych, starał się chwytać każdej dodatkowej pracy, ale to wciąż było za mało.

Małżonkowie zaciągnęli kilka pożyczek, aby pokryć wydatki na bieżące potrzeby życia codziennego.
Po 7 latach los się odwrócił i Pani Alicja znalazła pracę na stanowisku praczki. Zatrudnienie utrzymała przez kolejne 20 lat podnosząc swoje kwalifikacje i zmieniając stanowiska wraz ze swoim rozwojem zawodowym.
Niestety w wyniku niesubordynacji pracowników i presji wywieranej na nią przez podwładnych, Pani Alicja zachorowała na ciężką depresję w wyniku czego straciła zdolność do pracy.

Problemy finansową ponownie stały się zmora tej rodziny.
Było tak źle, że czasami małżonkowie nie mieli środków na odpłacenie rachunków, zrobienie podstawowych zakupów, w tym brakowało pieniędzy również na jedzenie.

Ich zadłużenie rosło w zastraszającym tempie i pomimo podpisywania ciągle to nowych ugód, ich zobowiązania opiewały na kwotę 150 000 zł. Doszło do sytuacji, w której komornik planował zlicytowanie mieszkania rodziny, aby uzyskać środki na pokrycie długów. Pani Alicja i Pan Roman wraz z dziećmi stanęli przed perspektywą bezdomności.

Na całe szczęście trafili do naszej Kancelarii i z pomocą prawników udało się ogłosić upadłość konsumencką zarówno Pani Alicji, jak i Pana Romana.

Otrzymali drugą szansę. Mogą zacząć od nowa.

Nigdy nie jest tak, że stajemy przed ścianą nie mając wyjścia. Czasem wystarczy się nieco rozejrzeć, aby znaleźć rozwiązanie. Warto szukać i warto dopytywać, bo być może ktoś z większym doświadczeniem będzie potrafił Wam pomóc wyjść na prostą.

Jeśli powyższa historia brzmi dla Ciebie znajomo to znak, że może warto rozważyć wysłanie maila do naszej kancelarii albo wykonać telefon, aby dać nam znać, że możemy pomóc.

Masz pytania?